Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kreta podzim 2013

1. 11. 2013

Fotky jsou ZDE

28.10.2013 pondělí

Ve 13 skáčem do plechovky a řítíme se do Wroclavi. Na parkovišti Strachowice sme v 15:10. Hned nás berou do auta a v 15:20 letiště. Letí nám to v 17:25. Ryanair za 2300 Kč/os + 1ks ranec do podpalubí cca 1000 Kč = cca 2700 Kč/os zpáteční let Kréta což je 6000km. Když si vemu, že výlet vlakem do Rumunska a zpět příjde 3500 Kč za cca 1600km a trvá to 6x delší čas, nestačím se divit??? V Chánii sme ve 21:20 - lépe než na čas. Na výstupu stojí kluk s cedulí s mým jménem (...škoda, že sem si to nevyfotil – takhle mezinárodně známej...). Takže půjčení auta na dálku funguje. Stojí to 1800 Kč na 4 dny u všech nejlevnějších společností ale jen Star Price car rentals neúčtuje nějakej nesmyslnej poplatek za pozdní rezervaci 15e (... týden předem na sklonku sezóny je důvod k příplatku?). Kluk sympatickej a když vidí jakej jsem angličtinář, omezí konverzaci na nejjednodušší věty. Během 10min je uřadování u konce a jedem pro auto na nedaleké parkoviště. Červený Atos je supr, páč oproti původně zjednanému vozidlu má čtvery dveře. Jedu zpět na letisko pro Jíťu a rance a hned za letištěm startuju GPS v mobilu, abysme se vymotali na hlavní směr Vrises a Chora Sfakia vzdálená 76km přes vnitrozemské hory. To se s drobnými zádrheli a nákupem místní kořalky, piva a vody v krámě u cesty daří.

29.10.2013 úterý

00:10 pláž kousek od hotelového komplexu před Sfákií (nalezena přes GoogleEarth), 16st.C, jasno, bezvětří. Upíjíme kořalku a pivo a stelem si na terase zavřené taverny. Budíček v 6:00. Svítá nad mořem - nádhera. Skáčem do naší červené plechovky a jedem do Sfákie a serpentinami vzhůru do Anapoli. Na návsi u mapy s popisem výstupu na Páchnes (2453m.n.m.) doprava vzhůru ještě 2km asfalt a potom 1km šotolina. Dál se autíčkem nepouštíme – nemáme připojištění na proražení gum. Vaříme si čaj. Čeká nás stoupání 13km z 700mnm do 2453. Takže poctivých 1700m. To jsem nikdy za den nešel. Kam se hrabe výstup na Matterhorn, nebo Damavánd. Sem dost nervózní, esli to stihnem. Dole psali výstup 6-8h a sestup 5-6h  ... takže spěcháme  - chudák Jíťa. Stoupáme statečně po značené stezce (oranžovo-bílé proužky) a na Jíťu kupodivu dlouho nečekávám. Řídkým borovým hájem se dostáváme na cestu sjízdnou offroadama a odvážnýma řidičema s pojištěnýma gumama a nekonečným vysokohorským terénem upalujem na otočku této cesty. Odtud je to ještě 1h na vrchol hory Páchnes. Strašlivá žízeň – vzali sme si každý litr vody a je to málo. Hory jsou vlastně vysokohorskou pouští. Pěšina dál se nekonečně vleče úbočími holých kopců a v dáli vidím partu jiných turistů sestupujících z velehory. Když se potkáme říkám táhle ahooooj a vida – jedna ženská zabírá a ptá se esli sem z Čech. Pak povídá „Československá hranice – celní a devizová kontrola“ Část tý party jsou sasíci ze Zhořelce a vždycky byli zvyklí jezdit do Československa jako my do DDR (... sou totiž přibližně stejně „mladý“ jako my – rakváči přes 40). No takové setkání potěší. Lámanou angličtinou se domlouváme, že sestupují na otočku cesty a v 14:00 maj domluvenej odvoz 20km dolů směr naše auto. Je 12:20 – tak prej když to stihnem vezmou nás dolů. Prosím je, ať to hlavně řeknou Jítě, kerá je asi 20min za mnou a esli už se nechce trmácet za mnou na vrchol, ať ji otočej a vezmou dolů. Peláším na vršek, fotím a sleduju čas, abych stih do dvou seběhnout k sasíkům. Je nádherné počasí na krátký rukávy, nefouká, viditelnost na všechny strany Kréty – od moře k moři. Překvapení – Jíťa to nevzdala! Vrcholové foto. Hlt rakije, kerá tu je v pulitrovce volně k dispozici, zápis do vrcholovky a Jíťa peláší dolů. Já ještě několik hltů raki a focení a utíkám za ní. Do 14:00 to v pohodě stihnem a ušetříme si čtyřhodinové trmácení pěšky. V 13:45 stojíme spolu se sasíky na otočce. Cesta nahoru nám trvala 4:30ha. Zpět na otočku sjízdné cesty 40min. Dolů jedem na korbě offroadu skoro hodinu (20km). Helmuti nás vysazují asi v 15:20 u našeho autíčka. Děláme si kafe, pijem pivo a výletním tempem sjíždíme do Sfákie. Zde nákup vína, oliv a jedem na naší pláž. Stíháme koupel v teplém moři, západ slunce, opít se vínem a rakijí a uvařit si na liháči výborný nudle se sejrem. Spíme zas na terase, ale koušou strašlivě nějaký písečný blechy a to zvláště Jíťu.

29.10.2013 středa

Vstáváme až se sluníčkem asi v sedm. Jíťa je plná blechanců a svědí ji celý tělo. Já kupodivu nic. V osm se dem vyvalit na pláž – jsou tu lehátka, slunečníky a ani noha. Je to oficiální nudy pláž (označeno cedulí). Ale ouha – přijížděj zřízenci a z naší romantické pláže se skalama a jeskyněma všechno uklízej. Celou tavernu s terasou obhánějí kari sítěma. Totální konec sezóny. No tak uléháme na oblázky, koupem se a po desáté balíme a jedem směr Vrises. Cestou zastavujeme v Karesu a dem si prohlídnout starou tureckou pevnost (… prostě zřícenina hradu na kopečku). Ve Vrises asi ve 12. Nákup chleba, vína, rajčat v Ince a oběd ve stínu na lavičce u vyschlé řeky. Potom přejíždíme k jednomu ze dvou sladkovodních jezer na Krétě – Limni Kourna. Vypadá to jak velká pískovna, na jedné straně kopce a na druhé hospody a pláže. Jezero je po obvodu velmi mělké a vprostřed tmavý kráter do hlubin. Voda teplá, čistá. Chvíli se tu vyvalujem. Já se koupu, Jíťa si ve Vrises rozkopla v sandálech prst o nějakej drát, tak do vody radši neleze. Pak dem k nedaleké louži pozorovat želvy. Je jich tu hafo, asi maj nějaký páření. A odjezd zpět na hlavní a pobřežní dálnicí směr Kisamos a odbočka přes vnitrozemské kopce do Paleochory. Cesta se klikatí velmi a tak do Paleochory dojíždíme až v pět. Než nakoupíme v Ince, je tma. Plížíme se šotolinovou cestou po pobřeží na východ 3km na pláž Sandy Beach. Sbírám pár klacíků a na pláži si v písku děláme jamku a v ní ohník. Sedíme na plážových lehátkách a pečem originál čerstvé masové cerguláty v alobalu. V tom přijíždí auto a někdo se světlem jde k nám. Ó jé to bude nějakej průšvih. Ale je to kluk jako my s autem z půjčovny, kerej sem taky přijel nocovat se svou dívčinou. Klobásky z Inky se povedly. Sou krásně okořeněný středomořskejma bylinkama. Popíjíme víno a potom si stelem v plážových lehátkách. V noci fučí vichr.

30.10.2013 čtvrtek

Vylézáme opět s východem slunce. Vaříme čaj a stěhujem se válet na opačný konec pláže, kerá je nudy. Já se ale jen vykoupu a běžím na výlet do 6,5km vzdáleného Lisosu (… v rámci tréniku na Ádrkros). Jsou to trosky antického města ve vzdáleném zálivu. Stezka nahoru dolu nad pobřežím a přes kopec do zálivu. Docela fuška. Po hodině jsem tam a doplňuju tekutiny u zdejšího pramene. Spolu se mnou tu je ještě místňák z Paleochory taky na ranním výletě. Jdu pak do zálivu se vykoupat. Postupně přichází pár turistů asi ze Sougie. Po hodince odpočinku cesta zpět. Pomalu v pohodě, fotím a kochám se. Hladovej dorazím na pláž k Jítě asi v 13:30. Schramstnu něco k jídlu, koupem se a opalujem do západu slunce. Pak víno, olivy, sýr, rajčata a nocleh. Tentokrát spíme na písku u bufetu. Tady ještě sezóna neskončila a vše potmě obchází hlídací zřízenec, ale nás nechává v klidu spát.

31.10.2013 pátek

Hned ráno jasno, teplo. Běžím 3km do Paleochory. Kupuju pivo a dobroty z pekárny. Snídám to na nábřežní lavičce. Zpátky na pláži jsem po desáté. Válíme se do jedný a odjezd směr Chánia. Jedem vnitrozemskými vesničkami po nejklikatější cestě na světě. Serpentiny nahoru dolů, žádnej provoz. Stavujem se v taverně na výborné frappé za 2e. Na severní straně ostrova bariera mraků a pole vrtulí na kopcích. Sjíždíme do oblačnosti a cesta se kroutí pomerančovými sady. V Chánii jsme až v 16:30. Parkujeme podle GPS nedaleko stadionu a jdem do centra na gyros a nákupy dom. Kupujem nějaký sejry, místní víno (65kč/l) a rakiji (130kč/l) v PET flaškách. Asi v šest jsme na parkovišti nedaleko letiště. Vrácíme půjčené auto. Chlápek mě hodí na letiště. Nic se nekontroluje – vlastně při tý jízdě zjistí, esli auto funguje. Projeli jsme za 50e benzinu. Před letem se dokrmujeme sejrama a rakijí a potom potkáváme sasíky z Páchnesu. Letíme společně do Wroclavi. Je to poslední letošní let. Další až v dubnu. Stíháme to do půlnoci a platíme 75zl/5 dní (na jaře 69 /7dní).

1.11.2013 sobota

Spíme v autě za branou letiště a v 7:00 jedem na Meziměstí. Jíťu vezu do Martínkovic na nějakou přednášku a sebe do Ádru na Ádrkoros. Tak sbohem léto. Začíná období temna.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jó Kréta

(Pavel Kroužel, 20. 8. 2014 7:45)

Ahoj Paľo,

hledám něco o Aradeně a Anapoli , mrknu na fotky a koukám jako varan.
Vidím, že Kréta Vás taky pěkně chytla a co v zimě na skialp, o tom jste nepřemýšleli ?

Super pěkné, my nejdřív z nouze cnost ( Z Brna nic jiného nelétalo) a teď nás to nějak chytlo.... zrovna teďka tam mám ženušku a děti.... máme to tam taky už za ty roky slušně prochozený...
Zdravím Vás z Brna - budeš na fesťáku, nebo se tomu mumraji radši vyhýbáš ?
Já bych si potřeboval něco zakoupit, tak se tam možná otočím
na mě je spojení: 603 234 123

pkrouzel@volny.cz