Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká Fatra 2011

12. 8. 2011

Velká Fatra 2011

pátek 12.8.2011

Nočním vlakem do Martina

sobota 13.8.2011

Busem do Belá – Dulice. V krámku občerstvení tmavým pivem Štaiger se sníženým obsahem cukru (přehmát sem se v regálu – hnus) a vzhůru do hor. Cestou koupel v přehrádce. 

dsc_0427.jpg

 

Stoupáme po žlutý na Lysec. Míjíme krásnou salaš v který snídá parta poláků 

dsc_0432.jpg

 

a prudce vzhůru lesem a loukami kolem další salaše (zavřená – rekreačka, přístupná předsíňka) na travnatý vrchol. 

dsc_0440.jpg

 

Sluníčko svítí, ale od západu se žene tmavá hradba mračen. Takže již při sestupu směr Malý Lysec prší, leje, hřmí.

 

dsc_0446.jpg

 

Jdem po členitém hřebínku hustým lesem až na Javorinu, zde déšť konečně skoro po dvou hodinách ustává. Jdem v pláštěnkách ale i tak docházíme na chatu pod Borišovom dost ovlhlý a s rozmáčenejma kedskama. Já se zahřívám pivem a Jíťa vlahým čajem.

 

dsc_0451.jpg

 

Dalo by se tu spát ale už je plno, tak jen na podlaze. Asi bychom se moc nevyspali. Značně „unavený“ bača z nedaleké salaše Sestričky ale nabízí nocleh u něj. Tak se tam pomalu přemisťujem. Bača chrní v příjemně vytopené izbe, ostatní osazenstvo je pryč. Hřejem se venku u ohníka, pečem buřty.

 

dsc_0462.jpg

 

Pak přicházejí z Borišova další místňáci. Taky dost „unavení“ tak do nich ještě lejem lahvičku rumu, co sebou nesem. Na oplátku dostáváme vynikající kotlíkový guláš. Kluk s holkou a jejich syn jsou z Martina. Ona dělá v tiskárně magazínů pro ženy a život a on je vyučený kuchár a taky je to polovník. Tráví tu víkend a jsou fajn. Popisuje že Sestričky bývali otvorené pro příchozí, ale protože to takyturisti často vybydleli, začli to zamykat a přístupná je pouze spodní salaš. Patří to urbárskému družstvu nějaké obce (myslím, že říkal Lubochňa). Jedná se o historické majetky – každá obec pod kopci měla svou salaš a pastviny v horách. Ne všechny salaše jsou dnes k tomuto účelu využívány. Tahle však áno – pasou zde jalovice. K večeru dochází spolu s jalovicemi „vedúci“ a píta od nás 4eura za oba esli chcem spát nahore na povale. 

dsc_0465.jpg

 

To taky chcem, páč tam de teplo zespodu z izby a na peci sušíme boty.  Mladí a neklidní se dou ještě dopít zpět pod Borišov a staří a protivní spokojeně uléhají. K večeru už nepršelo (a na J straně Fatry prý vůbec ne) ale teď v noci naše osadníky spláchl opět déšť, když klopýtali zpět do salaše.

neděle 14.8.2011

Probouzíme se do jiskřivého dne.

 

 

dsc_0468.jpg

dsc_0473.jpg  

Po nočním dešti supr viditelnost. Loučíme se s našimi dobrodinci a stoupáme na Ploskou. 

dsc_0479.jpg

dsc_0495.jpg

 

Dále nad salaš pod Chýžkami (taky by tu šlo přespat na kavalcích, no ale neútulno) 

dsc_0508.jpg

 

a obědujem na salaši pod Suchým. Nikdo tu néni a izbuška a okolí jsou vypulírované jak kasárna před inspekcí z generálního štábu. 

dsc_0514.jpg

Pak přicházejí nějací poláci a je na nich vidět že se to tu chystají okupovat přes noc. My pokračujem směr Krížna

 

 

dsc_0526.jpg

 

a traversujem kolem pomníku spadlého letadla směr Králova studňa. Ale jen kousek, zanechávám zde Jíťu se opalovat a sám peláším navštívit Královu skalu a podívat se na zrekonstruovaný hotel pod ní.

 

dsc_0536.jpg

 

 

Skala super, hotel sterilní. Jedno pivo a utikám zpátky. Pak odbočujem do Rybovského sedla. Zde salaš ale bez mléčných produktů a pastevec co si rád popovídá (o medvědech a vlcích). Nabíráme vodu a jdem dál po červené poloninami až k lesu. Zde bokem u skaly skvělé místo na noclech.

 dsc_0557.jpg

dsc_0577.jpg

 

Stavíme přístřešek, čaj, buřty a spát. V noci krásný měsíc v úplňku.

pondělí 15.8.2011

Ráno pokračujem přes Repiště (zde nachýlená budka v kopřivách, ku noclehu nevhodná). Pak dlouho lesem velmi členitým hřebenem a konečně louky, před námi hora Zvolen, pod námi Donovaly. Dobíváme vrchol.

 dsc_0621.jpg

 

Po svačince pokračujem po žluté po hřebeni (krásné výhledy na Rakytov) 

 

 

dsc_0631.jpg

 

 

 

do Nižnej Revúcej. Je horúčava a my jen prahnem potom vymáchat se v potoce a zasednout do stínu krčmy. Obojí se daří (i když koupel naháčů mezi domky budí pozornost) a výlet završujem v krčmě rozhovorem s domorodcem

dsc_0634.jpg

 

jak jinak než pivem a borovičkou. Busem do Ružomberoku a vláčkem dom.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář